Vil ha flere kvinner inn i maritim bransje

Rederiforbundet skal ha flere kvinner inn i styre og utvalg. Det sa administrerende direktør i Norges Rederiforbund Harald Solberg under seminaret Stiv kuling – omstilling i stampesjø 21. september.

– Vi kan gjøre mye for å bidra til økt bevissthet hos våre medlemmer, og så må bedriftene bidra selv også. Dessuten må forbundet og våre medlemmer være mer synlige på arenaer slik som dette, slik at talenter får lyst til å jobbe hos oss, sa Solberg.

Foto: Rederiforbundet


-Næringen vår står overfor store muligheter og utfordringer i tiden fremover, blant annet på områder som digitalisering og klima. Skal vi finne de beste hodene må vi selvfølgelig også lete aktivt blant dyktige kvinner. Det er strategisk viktig for den enkelte bedrift dersom vi skal fortsette å hevde oss i verdenstoppen i næringen, sa Solberg. 

Rederiforbundet har derfor vedtatt et mål om at hvert kjønn skal være representert med minimum 40 prosent i Rederiforbundets styre, gruppestyrer og styreutnevnte utvalg innen 2025.